Guz odbytnicy najczęściej przejawia się w krwawieniu z przewodu pokarmowego. U chorych zaobserwować można również bóle jamy brzusznej, utratę wagi, a nawet anemię. Wśród symptomów wymienia się również gorączkę, zaparcia oraz spadek łaknienia. Przy pojawieniu się tego typu objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza celem odpowiedniego zdiagnozowania choroby. Leczenie guza odbytu nie musi być inwazyjne i długotrwałe, jeśli odpowiednio wcześnie zastosuje się właściwą terapię i nie zwleka zbyt długo z wizytą u proktologa.
Niestety coraz częstszym powodem występowania tego schorzenia jest rak jelita grubego. Ze względu na to, że choroba często imituje występowanie hemoroidów, należy poddać się badaniu proktologicznemu, aby wyeliminować możliwość wystąpienia części chorób.
Jeśli zdiagnozowano raka jelita grubego, można wyleczyć go poprzez chirurgiczne wycięcie guza. Do zabiegów małoinwazyjnych można zaliczyć polipektomię, resekcję przezodbytniczą oraz endoskopową mikrochirurgię. Metody bardziej inwazyjne to niska przednia resekcja odbytnicy oraz brzuszno-kroczowa resekcja odbytnicy. W momencie, gdy nowotwór jest zbyt duży, lekarz powinien usunąć odbytnicę i wykonać stomię. Bardzo istotna w leczeniu jest chemioterapia oraz radioterapia.
W odpowiednim zdiagnozowaniu i leczeniu guza odbytnicy jest szybkość wykrycia choroby. Bardzo często pacjenci zgłaszają się z tym problemem zbyt późno, co obniża szanse wyleczenia.